Tučňák císařský – dokonalý potápěč
Příroda je natolik moudrá, že nám mnohdy dokáže odpovědět na otázky, které nám mohou velice prospět. Zkoumáním života některých zvířat může pomoci lidstvu i v boji proti různým chorobám a potížím. Do hledáčku vědců se v poslední době dostal tučňák. A to hned ten největší – TUČŇÁK CÍSAŘSKÝ. Samci dorůstají výšky až sto dvaceti centimetrů. Jsou tedy vysocí jako šesti až sedmileté dítě.
· Samice snese v průběhu května až června jediné vejce.
· Po snesení budoucího potomka se samice stává hlavou rodiny a odchází na lov potravy.
O vejce se zatím stará sameček. Samička je velice snaživá a pro svého potomka přináší ve voleti až pět kilogramů potravy. Přestože na nás tučňák na souši působí jako velký nemotora, je velice zdatným chodcem. Jejich kolonie bývají někdy až tři sta kilometrů od pobřeží. Většinu života ale tučňáci stráví pod vodou, kde se snaží najít potravu. Živí se zejména rybami, drobnými korýši a malými sépiemi.
Globální oteplování je pro tučňáky hrozbou
To, co vědce na tučňácích císařských zajímá, je především jejich schopnost potápět se i do velké hloubky. Bylo zjištěno, že se bez potíží potopí až do hloubky tří set metrů. Některé zdroje tuto hloubku navyšují až na půl kilometru. Pod vodou vydrží neuvěřitelných osmnáct minut.
– Tučňáci totiž netrpí žádným problémem, který je u člověka s potápěním spojený.
· Dekompresní choroba.
· Poškození tkání volnými radikály.
· Poruchy vědomí.
Vědci jsou přesvědčeni, že pokud odhalí jejich tajemství, může to přinést výrazný posun v oblasti anesteziologie a jiných lékařských oborech. Smutné je, že se toto zvíře pomalu dostává na pokraj vyhynutí. Na této neradostné prognóze má velký podíl globální oteplování, které způsobuje úbytek ledové plochy.
– Podle vědeckých výpočtů by k vážnému ohrožení tohoto majestátního zvířete mohlo dojít už v roce 2100.