Případy původně běžných děl, ze kterých se staly klasiky


Asi každý z nás by dovedl vyjmenovat hned několik knih, obrazů či divadelních her, které jsou dnes považovány za klasiky. Jen málokdo však ví, že tomu tak nebylo vždy. Ve skutečnosti valná většina z nich začínala jen jako levná zábava pro masy, a teprve o stovky let později získaly status klasiky. A příkladů zde máme hned několik. Tím asi nejznámějším jsou díla Williama Shakespeara. V době, kdy je vytvářel, se jednalo o prostou zábavu pro široké publikum. To se ostatně odráží na používaném humoru, stejně jako na tom, že si velmi často vymýšlel vlastní slova.

obrazy v galerii

Rozhodně to nebyla díla pro vyšší společnost, jak bychom si mohli myslet. Teprve mnohem později se začali lidé na jeho divadelní hry dívat jiným pohledem, a jeho použití angličtiny se stalo klasikou. V jeho době tomu tak však ani zdaleka nebylo. Pro další příklad můžeme zajít k malířství, konkrétně k Van Goghovi. Tento holandský malíř byl ve své době poměrně nepopulární. Také jeho obrazy byly považovány za čmáranice, a v podstatě nedokázal žádný prodat. To se ostatně ukazuje také v tom, že pro nedostatek pláten některá z nich přemalovával – stará díla přemaloval novými. Přitom dnes visí ve světově známých galeriích a obdivují je tisíce lidí.

staré knihy v knihovně

Dalším poměrně známým příkladem je i Alexander Dumas starší. Jeho Tři Mušketýři nebo Hrabě Monte Christo začali vycházet v novinách jako příběhy na pokračování. A jelikož byl placen od slova, je pochopitelné, proč používal takové květnaté obrazy a popisy. Pro něj to byla zkrátka možno, jak vydělat peníze. A teprve dnes, o téměř dvě stě let později, jej považujeme za klasiku. To samozřejmě vyvolává otázku, jaká dnešní díla, která považujeme za nekvalitní a jednoduchá, budou jednoho dne naši potomci vychvalovat. Ukazuje to však, že bychom neměli žádné z nich přímo zatracovat. Nikdy totiž nemůžeme vědět, které si v budoucnosti získá oblibu, a které naopak zapadne.