Pozitiva a negativa bílého pečiva


Bílé pečivo má vysoký glykemický index. Z tohoto důvodu si na něho náš mozek nejlépe zvyká, ale nejhůře si od něho odvyká. To je právě důvod, proč lidem toto pečivo tak chutná. Bílá mouka, ze které se toto pečivo vyrábí, se řadí mezi takzvané bílé jedy. Do této skupiny patří například i sůl, cukr a některé druhy mléčných výrobků. Jedná se totiž o kyselinotvorné látky, které mají na organismus nepříznivý vliv. Ještě navíc vedou k oslabení imunity a také únavě. Pro lidské tělo jsou nevhodné i z těchto důvodů:
krájená bageta
Nedostatek kvalitních živin
Veškeré bílé pečivo se vyrábí ze zpracovaných zrn. Ta tak přicházejí o svoji výživovou hodnotu, neboť se při jejich zpracování ztrácí vláknina, vitaminy, ale také minerály.
Barvení
Během zpracovávání zrna ztrácí svoji barvu, takže se mouka dobarvuje s pomocí umělých barviv, aby měla krásnou bílou barvu.
Ochucovadla
Mimo barviv se do bílé mouky přidávají i ochucovadla, zrovna tak ve velkém množství i bílý cukr a sůl.
Alergie
Bílé pečivo může také způsobovat alergie, neboť obsahuje lepek. Tato neblaze proslulá látka podporuje uvolňování histaminu, který ve větším množství může způsobit alergickou reakci.
Zhoršené trávení
Z důvodu obsahu lepku je obtížné bílé pečivo strávit. Podle vědců se například pšeničné těstoviny tráví několik týdnů.
Překyselení organismu
Zrna obilí jsou velmi kyselá, zejména pšenice. Jakmile jsou zrna zpracovávána, stanou se ještě mnohem kyselejší. Pokud je lidský organismus překyselený, potom je to vhodné prostředí pro výskyt bakterií, kvasinek a plísní.
Zahlenění
Zahlenění organismu je jeho přirozená reakce na překyselení. Tvorba hlenu souvisí také se zhoršeným trávením, problémy s dutinami a plícemi. Zahlenění má dokonce zabraňovat odchodu toxinů z těla.
chléb v ošatce

Dobré bakterie

Přes toto vše však bílé pečivo vyvolává a podporuje tvorbu pozitivních bakterií v těle, které mají mobilizovat imunitní systém.