Dentální hygiena předchází zákrokům v zubní ordinaci
Pamatujete se (pokud jste pamětníci) na zubní lékařské prohlídky za socialismu ve školách? Kupříkladu několikrát do roka, vždy ve středu, vstoupila zubní lékařka se zdravotní sestrou do dveří ve vaší třídě, a prováděla se kontrola chrupu, zejména, zda nemají děti zubní kazy. Nemělo to pochopitelně profesionální úroveň vzhledem k prostředí školních tříd z hlediska vybavení potřebnými pomůckami a přístroji, ale ještě jeden problém se tu objevoval. Nedostatky v šíření potřebných informací ohledně dentální hygieny, ať už v Mělníku https://clinicplus.cz/melnik/, tak i v kterémkoli jiném městě či obci.
Děti a jejich rodiče mnohdy neměli potuchy o tom, jak správně pečovat o svůj chrup. Že existoval kartáček na zuby a zubní pasta, to věděl každý, ale podstatné bylo každému vysvětlit, jak důležité je čistit mezizubní prostory, jak správně používat dentální nit a mezizubní kartáčky, jak správně vybrat jejich velikost, jakou tuhost kartáčku využívat a také jak správně s kartáčkem pracovat. Zásadní vliv měla také pravidelná výměna kartáčku, jednak kvůli jeho opotřebení, a pak i kvůli bakteriím, které se ve starých kartáčcích rozmnožují, a mohou pak vyvolat zdravotní obtíže.
Dnes se k této problematice staví nejen lékaři, ale i mnozí „obyčejní smrtelníci“ jinak, zajímáme se o dentální hygienu více do hloubky, protože chrup máme v dospělosti jen jeden , a jeho ztrátu lze vykompenzovat už jen zubními náhradami. Péče o chrup patří k základním tělesným návykům a měla by být zařazována na pořad dne s úplně stejnou důležitostí, jako přiměřený tělesný pohyb, zdravá strava, prostá alkoholu, cigaret, (hlavně) červeného masa, výrobků z bílé mouky a bílého cukru. Mimochodem, právě strava má významný vliv i na zdraví vašich zubů a dásní, protože čím více je zásadotvorná, tím méně bakterií dostává příležitost k rozkladu zbytků potravy a k tvorbě zubního plaku a posléze vzniku zánětu dásní, zubního kamene, paradentózy a zubního kazu.